Közérdekű közlemény

Információk a fertőző agyhártyagyulladás elleni védőoltásról...
 A napokban elhunyt gimnazista fiú tragédiája ismét felhívja a figyelmet a fertőző gennyes agyhártyagyulladás rendkívül súlyos veszélyeire. Szomorú, hogy egy gyermeknek meg kell halnia ahhoz, hogy a betegség egy időre ismét a laikus közönség érdeklődésének fókuszába kerüljön.

A meningococcus nevű baktérium okozta súlyos, rendkívül gyors lefolyású megbetegedés (vérmérgezés, agyhártyagyulladás) Magyarországon ritkán, évente mintegy 40-50 esetben fordul elő. A betegség leggyakrabban csecsemőket támad meg (az esetek mintegy kétharmadában), de a 15-24 éves fiatalok is a fokozottan veszélyeztetettek közé tartoznak.

A meningococcus baktérium a nyál közvetítésével terjed, azonban átadásához gyakori ismételt kontaktus szükséges. (pl. csókolózás, zsúfolt együtt lakás, együtt alvás). A baktériumot az egészséges populáció mintegy 10%-a tünetmentesen hordozza a torokflórájában. Bizonyos esetekben a baktérium áttöri a garatnyálkahártya természetes védőrétegét és a véráramba hatolva elárasztja a szervezetet. Így nemcsak az agyhártyán okoz gennyes gyulladást, de a véráram fertőzését, szepszist előidézve a szervekben szöveti bevérzésekhez, elhalásokhoz, ú.n. sokszervi elégtelenséghez, és akár néhány óra alatt feltartóztathatatlanul tragikus kimenethez vezet. A kórkép progressziójára jellemző, hogy a legelső, általában jellegtelen tünetek (magas láz, fejfájás, hányás, végtagfájdalmak, később bőrvérzések) fellépése és a halál beállta között gyakran nem telik el 24 óra.

A kórokozó baktériumnak öt olyan alcsoportja ismert, amelyek mindegyike hasonlóan súlyos fertőzést képes okozni, ezeket A,B,C,W, és Y betűvel jelölik. A betegség előfordulása földrajzi helyenként változó. Az „A” típus kizárólag Észak- és Közép-Afrikában okoz járványokat, a többi négy csoport pedig változó gyakorisággal fordul elő Európában és Észak-Amerikában. Magyarországon eddig a B és a C csoport okozott betegséget, de bármikor számíthatunk a W vagy az Y felbukkanására is. A múlt évben 36 eset került bejelentésre, ennek háromnegyede B csoportú volt. Kilenc beteget veszítettünk el, a halálozás tehát 25% volt, ami nemzetközi mértékkel mérve igen magasnak mondható (az európai átlag 10% alatt van). Ebben az évben az előzetes adatok szerint már 47 bejelentett esetnél járunk.

A betegség megelőzésének legeredményesebb módszere a védőoltás. Jelenleg mindkét, hazánkban gyakran előforduló szerocsoport (B és C) ellen hatékony vakcinával rendelkezünk, és forgalomban van a W és Y csoportok ellen is védettséget biztosító négy komponensű kombinált (A,C,Y,W) oltóanyag is.

Mivel a fertőzés csecsemőkorban a leggyakoribb, ezért a betegség védőoltással történő megelőzése ebben az életkorban kiemelt jelentőségű. Az oltási sorozat ilyenkor több, egymást néhány héttel követve alkalmazott oltásból áll. Minthogy a vakcina által biztosítható védelem még így sem életre szóló, a csecsemőkorban adott C típus elleni védőoltás ismétlése 5-6 évente ajánlott, egészen 25 éves életkorig.

A fertőzés emelkedő kockázata miatt a serdülők oltása szintén rendkívül fontos. Ebben az életkorban a hasonló korúak szoros, összezárt közössége (bentlakásos iskolák, kollégiumok, táborok, fesztiválok) a fertőzés szempontjából fokozott rizikót jelent. Kamaszok számára a meningococcus-B elleni védőoltás mellett már a négy komponensű, több alcsoport ellen, (így a C csoport ellen is) védettséget kínáló vakcina választását javasoljuk.

Hangsúlyozni kell, hogy egyetlen védőoltással sem lehet 100%-os védettséget garantálni, de hazánkban még nem kezeltek egyetlen olyan beteget sem meningococcus okozta gennyes agyhártyagyulladással, aki előzetesen védőoltásban részesült.

Kétéves életkorig a C típus elleni védőoltás ára államilag részben támogatott. Sajtóhírek szerint ez a vakcina a jövő évtől a két év alattiak számára térítésmentesen elérhetővé válik. Sajnos a nálunk leggyakrabban fertőzést okozó B típus elleni oltóanyagot a társadalombiztosítás nem támogatja, meglehetősen borsos ára pedig sok család számára nem teszi lehetővé a vakcina megvásárlását (egy csecsemő számára szükséges teljes oltási sorozat ára meghaladja a százezer forintot). Számos önkormányzat azonban helyi költségvetésből térítésmentesen elérhetővé teszi az önkéntesen választható védőoltásokat, így ezt is.

Kétéves kor felett a hazánkban forgalomban lévő meningococcus elleni vakcinák orvosi vény ellenében a megközelítőleg az alábbi árakon szerezhetők be a gyógyszertárakban:

MenC ellen: NeisVacC, Menjugate 7-8000 Ft

MenACWY ellen: Menveo, Nimenrix 12-13000 Ft

MenB ellen:Bexsero 28-30000 Ft

A megvásárolt vakcinákat beadásukig hűtőszekrényben kell tárolni! Gyermeke(i) egyéi meningococcus elleni oltási tervét és a védőoltással kapcsolatos teendőket beszélje meg gyermekorvosával!

 

Dr. Kovács Ákos

gyermekorvos

Házi Gyermekorvosok Egyesülete

akos.kovacs@gmail.com

« vissza